Փետրվարի 22-ին ՀՀ Ազգային ժողովի եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանն ընդունեց Հարավային Կովկասում եւ Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը մասնակցում էր նաեւ Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինը:
Ողջունելով հյուրերին՝ հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը ներկայացրեց 2020 թ. սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի հետեւանքով տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակը՝ իր խոսքում անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի, Ադրբեջանի կողմից ԼՂ տարածքների բռնազավթման, հայ ազգաբնակչության նկատմամբ իրականացված վայրագությունների, ռազմագերիների անհապաղ վերադարձի, հայկական մշակութային ժառանգության պահպանման եւ այլ առանցքային խնդիրներին:
Այս համատեքստում պատգամավորը կարեւորեց եվրոպական կառույցների եւ գործընկերների կողմից հասցեական կոչերի հնչեցումը՝ դրանք համարելով Ադրբեջանի կողմից տարածաշրջանն ապակայունացնելու հետագա փորձերի կանխարգելման նվազագույն գործիք:
Եղոյանը նշեց, որ Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման եւ անվտանգության իրավունքը պետք է դրվի հակամարտության կարգավորման հիմքում, միաժամանակ հավելելով, որ ոտնահարվել է հակամարտությունների կարգավորման ԵԱՀԿ Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի, ինչպես նաեւ՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության առաջադրած հիմնարար սկզբունքներից մեկը՝ ուժի եւ ուժի սպառնալիքի չկիրառման սկզբունքը:
Տոյվո Կլաարը եւ Անդրեա Վիկտորինը կարեւորեցին հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացի շարունակությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո՝ այն համարելով ԼՂ հակամարտության կարգավորման միջնորդության միջազգային մանդատ ունեցող միակ ձեւաչափը:
Առանձին անդրադարձ կատարվեց նաեւ ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրին (CEPA), որի վավերացման գործընթացն ավարտվել է եւ  լիարժեքորեն ուժի մեջ կմտնի ս.թ. մարտի 1-ից:

Нарушен Хельсинкский Заключительный акт ОБСЕ по урегулированию конфликтов
22 февраля председатель Постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции А.Егоян принял делегацию во главе со спецпредставителем ЕС по Южному Кавказу и кризису в Грузии Тойво Клааром. Во встрече также приняла участие глава делегации ЕС в Армении, посол Андреа Викторин.
Приветствуя гостей, председатель комиссии А.Егоян представил  ситуацию в регионе,  сложившуюся в результате развязанной Азербайджаном 27 сентября 2020 г. войны, коснувшись статуса Нагорного Карабаха, оккупации Азербайджаном ряда территорий НК, зверств в отношении армянского населения, немедленного возвращения военнопленных, сохранения армянского культурного наследия и других ключевых вопросов.
В этом контексте депутат коснулся призывов европейских структур и партнеров, считая их наименее действенным инструментом для предотвращения дальнейших попыток Азербайджана дестабилизировать регион.
А.Егоян отметил, что право на самоопределение и безопасность народа Арцаха должны стать основой урегулирования конфликта, добавив, что был нарушен один из основополагающих принципов Хельсинкского Заключительного акта ОБСЕ по урегулированию конфликтов, а также сопредседательства Минской группы ОБСЕ – неприменение силы и угрозы силой.
Тойво Клаар и Андреа Викторин подчеркнули важность продолжения мирного процесса под эгидой сопредседателей МГ ОБСЕ, считая его единственным форматом с международным мандатом для посредничества в урегулировании НК-конфликта.
Отмечено также завершение процесса ратификации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС (CEPA), вступающего с 1 марта с.г. в полную силу.